Doradca finansowy, ekspert finansowy, pośrednik kredytowy – do czego Ci się przyda?

Jaką rolę dla klienta odgrywa doradca finansowy, ekspert finansowy czy pośrednik kredytowy?

Zacznę od początku i wyjaśnię znaczenie powyższych terminów.

W uproszczeniu pojęcia te na polskim rynku usług finansowych oznaczają osoby, które zajmują się podobnym zakresem zagadnień. Są to obszary związane z kredytem hipotecznym zwanym mieszkaniowym, kredytem gotówkowym, kredytem firmowym, ubezpieczeniem na życie lub ochrony zdrowia, a także z lokowaniem środków w inwestycje kapitałowe.

Żaden z powyższych terminów nie jest oficjalnym tytułem lub nazwą dyplomu. Jest to ogólna nazwa dla osób, które świadczą szeroki wachlarz usług finansowych. Z usługami tymi zawsze jednak wiążą się specjalistyczne szkolenia lub wykształcenie.

Konkretny przedstawiciel tej branży może więc skupiać w swoich kompetencjach węższy bądź szerszy zakres umiejętności, a tym samym możliwości dla klienta.

Zakres tych możliwości i wartość dodana dla klienta zależy od wielu czynników związanych już z konkretnym ekspertem – stażu jego pracy w branży, doświadczenia w stopniu skomplikowania rozwiązanych spraw, ilości zamkniętych wniosków, chęci do nauki i zwiększania kompetencji w wyniku odbywanych szkoleń, zdobywanych uprawnień czy certyfikatów.

Tak więc dobry ekspert finansowy powinien tych kompetencji posiadać więcej, bo dzięki temu podejdzie holistycznie do finansów osobistych klienta lub jego rodziny i dzięki temu osadzi konkretną sytuację w konkretnym kontekście i momencie życia klienta zgodnie z jego oczekiwaniami i preferencjami.

Oczywiście jak w każdej branży poziom  świadczonej usługi przez konkretną osobę bywa różny, więc trudno jednoznacznie określić jakość usługi jako takiej i zrozumiałym jest, że nie każdy klient musi z takiej usługi chcieć skorzystać.

Jednak, gdy szukasz informacji na określony temat i brakuje Ci czasu na zgłębianie wiedzy w zakresie chociażby zdrowia, prawa czy księgowości, to znajdujesz profesjonalistę – odpowiednio – lekarza, prawnika czy księgowego, ponieważ ma on konkretną wiedzę i doświadczenie. Wiesz, że dobrze wykona swoją pracę. I to daje Ci spokój ducha.

To samo odnosi się do Twoich finansów. Potrzebujesz profesjonalisty, który odpowiedzialnie i etycznie zajmie się tym jakże istotnym obszarem Twojego życia.

Jaki jest cel pracy eksperta finansowego?

Celem pracy eksperta finansowego przede wszystkim jest dostarczenie optymalnego oraz  spersonalizowanego rozwiązania klientowi. W każdym przypadku w zależności od podstawowego celu klienta będzie to coś innego – zapewnienie taniego kredytu hipotecznego, pozyskanie optymalnego finansowania na bieżącą działalność firmy, obniżenie wysokości rat w domowym budżecie, wybór strategii ubezpieczeniowej w zakresie życia/zdrowia lub efektywne i bezpieczne zaparkowanie nadwyżek finansowych.

Za każdym razem musi się to odbyć po wnikliwej diagnozie sytuacji nie tylko finansowej, ale również życiowej klienta, zbadaniu potencjału i możliwości klienta w przyszłości wynikającego np. z branży, w której pracuje, jego doświadczenia zawodowego/biznesowego, sytuacji rodzinnej etc.

Dobrze, jeśli to wszystko odbędzie w miłej, kulturalnej atmosferze, informacje będą podane przystępnym językiem, a terminy zostaną dopilnowane i sprawa przebiegnie według z góry zaplanowanego przejrzystego harmonogramu.

Jakie cechy powinien mieć skuteczny pośrednik finansowy?

Żeby cele mogły zostać zrealizowane ekspert finansowy powinien charakteryzować się:

  1. dużą wiedzą merytoryczną i doświadczeniem – z łatwością i kreatywnością poruszać się po rozwiązaniach dostępnych na rynku
  2. indywidualnym oraz holistycznym podejściem do sytuacji klienta
  3. zaangażowaniem w sprawę
  4. bardzo dobrą komunikacją i byciem z klientem w stałym kontakcie
  5. bardzo dobrą organizacją pracy i umiejętnością „omijania” przeszkód
  6. empatią oraz cierpliwością

Czy usługa doradztwa finansowego jest bezpłatna?

Tak, usługa jest całkowicie bezpłatna.

W Polsce, jak i w większości krajów Europy branża jest regulowana bardzo podobnie. Doradca kredytowy/finansowy otrzymuje wynagrodzenie tylko i wyłącznie za skutecznie przeprowadzoną sprawę, czyli za sukces, dlatego tym bardziej zależy mu na tym,  żeby doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału. Efekt wielotygdniowej pracy (najczęściej ok. 4 – 6 tygodni przy kredycie mieszkaniowym) w postaci wypłaconego kredytu hipotecznego jest opłacany przez bank lub inną instytucję finansową.

Klient nie ponosi żadnych ukrytych – bezpośrednich ani pośrednich kosztów związanych z usługą.To właśnie banki lub inne instytucje – np. firmy ubezpieczeniowe płacą brokerowi za dostarczenie klienta. Wynika to z tego, że podmioty, do których został finalnie przekierowany klient nie ponoszą kosztów marketingu/działalności operacyjnej czy kosztów pracowniczych związanych z pozyskaniem nowego klienta, a zarabiają dzięki temu, że spłaca on sumiennie raty i ponosi koszty odsetkowe.

Działalność branży pośrednictwa kredytowego reguluje prawo bankowe i m.in. ustawa o pośrednikach kredytu hipotecznego, która w bardzo jasny i transparentny sposób oraz w zrozumiałej dla klienta formie informuje jak wygląda rozliczenie między bankiem a pośrednikiem, i że konsument nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat.

Co dostajesz extra dzięki współpracy z doradcą finansowym?

Dobry i doświadczony ekspert finansowy to nie tylko usługa podstawowa, czyli analiza szerokiego rynku, wybór optymalnych rozwiązań, przygotowanie wniosków, pokonanie problemów, przejęcie formalności oraz analiza dokumentów, które klient finalnie podpisuje.

To również dodatkowo, a może przede wszystkim pakiet konkretnych korzyści, których nie da się zmierzyć i wycenić.

W jednym miejscu możesz otrzymać usługi dodatkowe, które są często nierozerwalną częścią procesu kredytowego. Możesz skorzystać z usługi poleconego, zaufanego rzeczoznawcy majątkowego, porady księgowej, notariusza; otrzymać kontakt do architekta wnętrz lub profesjonalnej ekipy remontowej lub budowlanej, inspektora, który pomoże dokonać odbioru mieszkania.

Profesjonalny doradca ponadto przygotuje dla Ciebie na potrzeby banku kosztorys budowlany/wykończenia nieruchomości lub skieruje do osób, które przygotują optymalny biznesplan do zrealizowania przedsięwzięcia firmowego.

Doradca finansowy to także elastyczny czas pracy, możliwość spotkania nie tylko pod jednym adresem, możliwość dojazdu do klienta i załatwienia dużej części pracy telefonicznie lub mailowo oraz  wiele, wiele innych.

Warto spróbować…

Related Posts

Napisz komentarz